– Jag kom till Propell med en säck osorterade tankar. Efter en månad hade jag en utvecklad innovation. Inte något helt unikt som världen aldrig sett förut, men tillräckligt originellt för att jag skulle kunna skapa en ny marknad för mitt företag, säger Lisa Andersson, ägare till företaget Univektor.
Ruvade på tjänsteinnovation
Lisa Andersson har varit företagare i 30 år med inriktning på personalutbildning och verksamhetsutveckling inom vård och omsorg. Företaget har rullat på och hon har haft en stabil kundkrets men för ett par år sedan vände marknaden och Lisa tappade ett antal nyckelkunder. Hon behövde nå ut på en bredare marknad.
– Jag hade en modell för produktiva möten men jag hade ingen aning om hur jag skulle hitta nya marknader. Efter några individuella samtal med Martin Askne och Maja Swenson kunde jag börja utkristallisera vilken väg jag skulle gå. Jag växte rejält när jag förstod att jag kanske satt inne med en tjänsteinnovation, säger Lisa Andersson.
Med stöd hos Propell Innovation har hon utvecklat en universell mötesmetod som fungerar branschöverskridande. Hon kallar metoden In The Box Meetings, en verktygslåda för möten.
-Metoden följer ett antal steg och går ut på att alla möten ska lösa någon form av problem. Mötesledaren får ett stöd i sitt ledarskap och man säkrar att alla i mötet diskuterar samma sak samtidigt, en i taget. Det finns ett bestämt mål kring en aktivitet och mötet beslutar vad som ska göras, av vem och vilka förutsättningar som behövs.
Boost Chamber ögonöppnare
Efter den inledande månaden åkte Lisa Andersson tillsammans med ytterligare ett 10-tal entreprenörer på Boost Chamber. För att utveckla sina respektive affärsidéer jobbade de enligt Lean startup och Business Model Canvas (BMC), ett verktyg för att designa sin affärsmodell.
-Boost Chamber och Business Model Canvas blev en ögonöppnare. Jag har varit företagare i tre decennier men mest bara tänkt enkelspårigt på mitt erbjudande. När jag jobbade med verktygen fick jag ny förståelse för mitt eget företagande, jag fick en helhetssyn på företagandets alla beståndsdelar.
Deltagarna i Boost Chamber kom från olika branscher vilket Lisa särskilt uppskattade.
-Att få dela erfarenheter med entreprenörer från vitt skilda branscher hjälpte mig att tänka nytt. Jag har också fått ett mycket större och mer användbart nätverk, både genom gruppen jag lärde känna i Boost Chamber och de många evenemang och utbildningstillfällen som erbjuds genom Propell Innovation.
Stöd att växa
Lisa Andersson fick tips om Propell Innovation via Hudiksvalls Näringslivs AB (HNA) och började sin utvecklingsresa i januari 2017. Nu står hon redo att börja marknadsföra sig mer strukturerat och hon ska framförallt rikta in sig på små och medelstora företag i Gävleborg och Västernorrland.
-Stödet från Propell har varit helt ovärderligt för mig. Det har varit en perfekt blandning av uppmuntran och utmaning och känns som om det varit helt individuellt utformat efter vem jag är och vad jag behöver. Jag har fått hjälp att ta kontakter med presumtiva kunder och Propell har ställt upp som dörröppnare när jag behövt det. Jag har vuxit både som företagare och människa under den här tiden, säger Lisa Andersson.